Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA tarafından 2018 yılı hayvan hastalıkları ile mücadele ve buzağı kayıplarının önlenmesi yılı olarak ilan edilmiş ve bu bağlamda yetiştiricilere bilgi ve becerilerini geliştirmek, buzağı ölümlerini azaltmak, buzağı kayıplarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, ‘ Buzağı Ödüllü Buzağı Bakım ve Besleme Bilgi Yarışması’’ final ve ödül töreni düzenlendi. 
 
Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde 28/03/2018 tarihinde gerçekleştirilen yarışmaya, Vali Seddar Yavuz, ilçe kaymakamları, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, daire müdürleri, ziraat odası başkanları ve çiftçiler katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, Türkiye genelinde buzağı ölümlerinin yüzde 15 civarında olduğunu ancak bu rakamın Ordu’da yüzde 5 olarak kayıtlara geçtiğini belirtti. Yarışma sürecinden de bahseden Müdür Kemal Yılmaz, yarışmacıların bu süreçte keyifli vakit geçirerek bilgilerini tazelediklerini kaydetti.
 
95 yetiştiricinin katıldığı yarışmada 8 finalist kıyasıya yarıştı. Yarışma sonucunda Mesudiye’den katılan Murat ÖZDAMAR birinci, Gürgentepe’den katılan Halime YILMAZ ikinci, Korgan’dan katılan Ömer CÖRT ise üçüncü, ilçemizden katılan Cemil GÜMÜŞ dördüncü oldu.
 
 
Vali Seddar Yavuz, öncelikle tüm yarışmacıları tebrik ederek, teşekkür belgeleri ile plaketlerini yarışmacılara verdi. Daha sonra ise “Ödüllü Buzağı Bakım ve Besleme Bilgi Yarışması”nda birinci olan ve Mesudiye ilçesinden katılan Murat Özdamar’a buzağıyı teslim etti. İkinci olan yarışmacıya tam altın, üçüncü olan yarışmacıya ise yarım altın hediye edildi. Ayrıca finale kalan toplam 8 yarışmacıya 100’er kilogramlık buzağı yemi verildi.
 
Sonrasında Kaymakamımızın daveti üzerine Makama ziyaret eden Cemil GÜMÜŞ  ile sohbet edildi. Kaymakamımız Ahmet GÜLDEREN ,  İlçemizi temsil eden ve 4.olan Cemil GÜMÜŞ’e başarılarından dolayı teşekkür etti ve plaket takdiminde bulundu. Aynı zamanda İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ziraat Odası Başkanlığınca çeyrek altın hediye edildi.
 
Kaymakamlık olarak Cemil Gümüş'e başarılarından dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.